19.12.2013 - To i owo o elektrośmieciach

19.12.2013lmmg

W Zespole Szkół w Jangrocie realizowany jest projekt pn. „Elektro – nie- śmieci” dzięki wsparciu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.
Jesteśmy ludźmi i chcemy by nasz planeta była czysta i pachnąca, aby wokół nas było ładnie i czysto. Ale, czy jest to takie proste? Nie jest tajemnicą, że żyją wokół nas ludzie, którzy wyrzucają zużyte sprzęty do lasu, na pola uprawne, pozostawiają je przy drogach, magazynują w piwnicy i na strychu. Zaśmiecają tym samym swoje najbliższe otoczenie. Czy tak powinno być? „Patrol elektrosmieci” działający przy naszej szkole przy wsparciu koordynatora akcji „Gmin@ się zmieni@, śmiecenie odp@d@” i władz gminy wziął sprawy w swoje ręce i w roku szkolnym zorganizował cztery akcje zbiórki zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego.
Uświadamianie społeczeństwa w temacie ZSEE rozpoczęło się 13 stycznia 2013 r. podczas konferencji inaugurującej nasz projekt w najbliższej okolicy. W kolejnych miesiącach (kwiecień, maj i październik) powtórzyliśmy akcję zbiórki ZSEE zarówno mało jak i wielkogabarytowego sprzętu. Zebraliśmy kilka ton zalegającego w naszych gospodarstwach domowych nieprzydatnego, zużytego lub zepsutego sprzętu. Były wśród nich: lodówki, pralki, telewizory, radia, żelazka, drukarki, suszarki do włosów, płyty DVD i inne sprzęty. Wielu mieszkańców dziękowało nam za sprawne przeprowadzenie zbiórek w Jangrocie, Trzyciążu, Michałówce. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez udziału Firmy Tomad z Krakowa, która odbierała od nas „towar”. W maju przedstawiciel tej firmy gościł u nas w szkole i za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił nam drogę jaką pokonuje ZSEE po odebraniu od właściciela.
W czerwcu nasza szkoła z sukcesem zakończyła udział w akcji pod nazwą „Ekodzieci zbierają elektrośmieci- 2”, który także dotyczył zbiórki zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego. W związku z prowadzonymi w/w akcjami ekologicznymi w szkole podczas Dnia Ziemi przygotowano ciekawe przedstawienie pt. „Sąd nad ZSEE” Była to też okazja do podsumowania dwóch międzyszkolnych konkursów: fotograficznego pt. "Eko- rzeźba" i plastycznego pt. "Eko- plakat o ZSEE" prowadzonych w ramach kampanii „Gmin@ się zmieni@, śmiecenie odp@d@”. Uczestnicy konkursu z naszej i okolicznych szkół otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody (plecaki, torba na laptopa, tablica korkowa, rakieta do tenisa). Konkurs był doskonałą okazją do pokazania innym szkołom jak ważna jest edukacja ekologiczna.
Podczas akademii z okazji Dnia Ziemi mogliśmy także wysłuchać konkursowych piosenek o tematyce ekologicznej. Wystąpiły uczennice i uczniowie  z klasy V i VI (solo i zespołowo).
Podczas w/w spotkania dla całej społeczności szkolnej zaprezentowano projekt gimnazjalny realizowany przez uczniów z klasy II pt. "Elektro- nie - śmieci". Zaprezentowano m.in. wystawkę samodzielnie wykonanych przez chłopców z klasy II miniaturek sprzętu elektryczno- elektronicznego i zgromadzono sprzęt wykorzystywany w poprzednich dziesięcioleciach w naszych gospodarstwach domowych. Hitem wystawy okazał się dawno zapomniany a nadal odtwarzający płyty winylowe „adapter Bambino”.
W ramach realizowanego od kwietnia 2013 r. projektu pt. „Ekolog XXI wieku czyli co wiesz o Naturze 2000 – kształtowanie zachowań proekologicznych” i „Elektro – nie- śmieci” w naszej placówce odbywały się różnego rodzaju spotkania i warsztaty propagujące tematykę ekologiczną.
Wykorzystując gry i zabawy, prezentacje multimedialne dowiedzieliśmy się jak mamy właściwie postępować ze śmieciami zgodnie z obowiązującym prawem. Podczas zajęć pn. „Ekologia mieszczucha” i „Góra śmieci” gimnazjaliści dowiedzieli się jak sami przez drobne rzeczy zanieczyszczają środowisko i co powinni zrobić by tego nie błędu nie powtórzyć.
Cieszę się za mogłam uczestniczyć w tych przedsięwzięciach a co za tym idzie mogę teraz świadomie organizować działania ekologiczne we własnym gospodarstwie domowym z rodzicami i rodzeństwem.
Polecam wszystkim nawet najmniejsze wsparcie akcji ekologicznych zarówno na poziomie lokalnym jak też globalnym. Ziemia jest tylko jedna…

Autorka: Izabela Gurgul
ZS w Jangrocie

Galeria:« Powrót