03.01.2014 - Przepis na sukces z Woli Mieleckiej

03.01.2014pezdae

Jak będzie wyglądało nasze życie po zakończeniu projektu? Takie retoryczne pytanie padło 6 grudnia 2013 r. na ogólnoszkolnym koncercie w Zespole Szkół w Woli Mieleckiej podsumowującym  projekt pn. ELEKTROŚMIECIOMANIA - MAMY CAŁY ŚWIAT DO WYGRANIA. Spotkanie przybliżyło zaproszonym gościom przebieg i efekty działań szkolnego ekopatrolu. Grupa uczniów zaprezentowała swój przepis na ekologiczny sukces. Uczniowie ukazali multimedialne obrazy opisujące ich drogę na szczyt powodzenia, którym okazało się zebranie pięciu ton zsee.
Kazimierz Gacek - Wójt Gminy Mielec, sołtysi np. Wiesław Soboń i Małgorzata Jastrząb – dyrektor szkoły, nie szczędzili ciepłych słów i wyrazów uznania dla poczynań młodych ekologów i ich skuteczności, o którą tak trudno w obecnych czasach.  Doceniano również ich kreatywność, dzięki której wszyscy mieszkańcy gminy Mielec dowiedzieli się, że należy zająć się problemem zsee. Podkreślili, że uczniowie zachęcili do współpracy wiele osób i instytucji m.in. bardzo wielu rodziców uczniów ZS w Woli Mieleckiej, parafian kilku parafii, leśników nadleśnictwa Mielec i Tuszyma czy lokalne media. Wpłynęli również na kształtowanie się proekologicznych postaw najmłodszych uczniów w szkole.
Do szkolnego punktu zbiórki zsee sprzęt oddawali nie tylko mieszkańcy gminy Mielec, również ościennych miejscowości. Dzięki interesującym materiałom reklamowym opracowanym przez członków ekopatrolu i pomysłowym sposobom ich upowszechnienia (upowszechnianoa również wiadomości o szkodliwości zsee i sposobach postępowania z nimi) ważne informacje dotarły do każdego mieszkańca gminy. Działo się to przy wydatnej pomocy zaangażowanych sołtysów, którzy otrzymali specjalnie dla nich przygotowane przez ekopatrol pakiety informacyjne, skierowane do mieszkańców gminy. Skuteczność działań młodzieży wynikała z jej bardzo dużego zaangażowania i kreatywności. To te cechy członków ekopatrolu spowodowały zachwyty młodych i dorosłych widzów przedstawienia kukiełkowego ŚPIĄCA KRÓLEWNA czy gorący aplauz uczestników porywających koncertów pn. ZAMIEŃ ELEKTRYCZNY ODPAD NA KULTURALNY WYPAD z udziałem zespołu PowerBass i utalentowanych artystek szkolnego chóru, w których składach lwią część stanowili członkowie ekopatrolu.
„To świetna przeżycie” – tak stwierdziło 38 laureatów gminnych konkursów ekologicznych na najpiękniejsze: ulotki, zakładki do książki, kalendarze, plakaty, torby ekologiczne, prezentacje multimedialne, komiksy, gry terenowe - zaproponowane w ramach projektu ELEKTOŚMIECIOMANIA  - MAMY CAŁY ŚWIAT DO WYGRANIA wszystkim uczniom szkół gminy Mielec.
Praca w ramach projektu związana była również z naocznym poznaniem negatywnych skutków działania człowieka w środowisku oraz szukaniem sposobów na zmiany tego złego stanu rzeczy. Odbyło się to czasie wycieczek ekopatrolu po najbliższej okolicy, na leśnych ścieżkach przyrodniczych i ... wysypisku śmieci.

Projekt okazał się trafionym pomysłem, rozwinął ponadprzeciętne umiejętności jego uczestników oraz zwrócił uwagę mieszkańców gminy na problem zanieczyszczenia środowiska. Stał się źródłem radości i przyjemności z dobrze wykonanego zadania.
A pytanie „Jak będzie wyglądało nasze życie po zakończeniu projektu?” nie musi być retoryczne. "Wystarczy kontynuować dalsze pogłębianie świadomości mieszkańców gminy Mielec i walczyć o lepszy, czysty świat wokół każdego z nas" - tak mówią młodzi ekolodzy.
 

Galeria:« Powrót