19.12.2013 - Nasze miasto Pionki bez elektrośmieci

19.12.2013Weronika.Deszczka

Nasze miasto Pionki bez elektrośmieci
 
          W ramach ogólnopolskiego projektu „Elektro-nie-śmieci” młodzieżowy patrol z Gimnazjum nr 1 w Pionkach przeprowadził kampanię edukacyjną dotyczącą sprawnego systemu zbierania i odzyskiwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) na terenie gminy pt. „Nasze miasto Pionki bez elektrośmieci”.
        „Aby przeprowadzić skuteczną kampanię o ZSEE dla społeczności lokalnej wzięliśmy udział w dwudniowych warsztatach – mówi Eliza Mazur
z patrolu. Uczyliśmy się jak pisać reportaże, notatki prasowe czy wykonywać profesjonalne zdjęcia pod okiem fachowców. Zdobyliśmy też wiedzę dotyczącą zbierania, przetwarzania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz jego powrotu na rynek w postaci surowców.”
         Młodzieżowy patrol z PG 1 w Pionkach postanowił także sprawdzić jakie są losy starej lodówki odwiedzając zakład recyklingu elektroodpadów
w Błoniu, prowadzonego przez Firmę Remondis. Przywiezione elektroodpady są tu sortowane
i przewożone do innych zakładów, gdzie zostają poddane utylizacji. W Błoniu znajduje się również najnowocześniejsza linia do utylizacji starych lodówek w Polsce.
            Ważnym elementem kampanii było nawiązanie współpracy z pionkowskimi instytucjami na konferencji inaugurującej projekt „Elektro-nie-śmieci” w dniu 21 lutego 2013r. Członkowie Patrolu elektrośmieci pod kierunkiem koordynatorki projektu pani Edyty Rutkowskiej przedstawili podstawowe informacje o ZSEE oraz zaplanowane działania w ramach kampanii edukacyjnej. Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny miedzy uczniami   i zaproszonymi gośćmi. Władze Miasta i Gminy Pionki, Starostwa Powiatowego w Radomiu, Nadleśnictwa Kozienice, Kozienickiego Parku Krajobrazowego itd. zastanawiali się wspólnie z uczniami nad problemami związanymi z ZSEE na terenie naszego miasta. Podczas konferencji wręczono również nagrody laureatom V Wojewódzkiego Konkursu Poezji Ekologicznej. Wydarzeniu towarzyszył  pokaz mody ekologicznej.
        W ramach kampanii odbyły się konkursy dla społeczności szkolnej np. Szkolny Dzień Zbiórki ZSEE - konkurs międzyklasowy na największą ilość zebranych elektrośmieci, konkurs na hasło kampanii oraz projekt torby ekologicznej promującej zbiórkę elektrośmieci. Uczniowie PG 1 w Pionkach mieli również możliwość brania udziału w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Fundację MiLA w ramach projektu „Elektro-nie-śmieci” takich jak: konkurs na plakat promujący kampanię, konkurs na broszurę edukacyjną o ZSEE czy konkurs fotograficzny „Elektrośmieci na dzikich wysypiskach”. Laureatkami aż dwóch konkursów zostały uczennice Gimnazjum nr 1 w Pionkach. Adrianna Zawadzka zdobyła I miejsce w konkursie na projekt plakatu, zaś Maria Mamica zajęła I miejsce w konkursie na broszurę edukacyjną o ZSEE. Plakat i broszura zaprojektowane przez Adę i Marię promują projekt na poziomie ogólnopolskim, gdyż na bazie ich projektów powstały materiały informacyjne ogólnopolskiej kampanii „Elektro-nie-śmieci”.
         W Gimnazjum nr 1 w Pionkach znajduje się izba dydaktyczna Ekomuzeum, którą uczniowie z patrolu elektrośmieci wraz z nauczycielami w ramach projektu wzbogacili o materiały dydaktyczne oraz ekspozycję stałą o ZSEE. Przeprowadzili również warsztaty ekologiczne i edukowali nt. elektrośmieci dzieci, młodzież z Gminy Pionki oraz turystów odwiedzających Ekomuzeum. Można było dowiedzieć się, że elektrośmieci zawierają toksyczne metale ciężkie oraz niebezpieczne związki chemiczne, które niekorzystnie wpływają na organizm człowieka i środowisko, a kara za ich niesegregowanie może wynosić nawet 5000 złotych.
          W ramach projektu przygotowano szereg artykułów edukacyjno-informacyjnych na strony internetowe miasta oraz do prasy lokalnej „Nad Zagożdżonką”.
          W dniu 24 i 26 kwietnia uczniowie z Gimnazjum nr 1 zorganizowali akcję promocyjno-edukacyjną dla mieszkańców miasta w postaci happeningu. Celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzebę segregacji elektrośmieci. Uczniowie przeszli ulicami miasta, tworząc napis „WIELKA ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI”. Przechodniom wręczali broszury zachęcające do zbiórki ZSEE oraz ulotki informujące o akcji „Torba za elektrośmieci”.  
Wielka Zbiórka Elektrośmieci pod hasłem „Torba za elektrośmieci” odbyła się w dniu 28 kwietnia w Gimnazjum nr 1 podczas XIV Miejskich Obchodów Dnia Ziemi. Każdy kto przyniósł elektrośmieć otrzymał płócienną torbę na zakupy specjalnie przygotowaną na tę okazję. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. „To wspaniałe co robicie! Gratuluję fantastycznego pomysłu! – mówi jeden z mieszkańców Pionek”. Dzięki zaangażowaniu społeczności Pionek udało się uzbierać olbrzymi kontener elektrośmieci, które zostały odebrane i przekazane do recyklingu oraz utylizacji przez firmę Remondis. Patrol elektrośmieci edukował również społeczność lokalną na scenie podczas festynu. Młodzież przedstawiła korzyści
i zagrożenia dla człowieka i środowiska, jakie niosą elektrośmieci, a także dała praktyczne rady jak postępować z tego rodzaju odpadami.
         „Czy się udało? Myślę, że tak – mówi koordynatorka projektu z Gimnazjum nr 1 w Pionkach pani Edyta Rutkowska.  Patrol elektrośmieci spisał się na medal! Uczniowie przygotowali wspaniałą kampanię edukacyjną dla społeczności lokalnej, która odbiła się ogromnym echem wśród mieszkańców chętnie pozbywających się niepotrzebnego sprzętu. W akcję włączyło się wiele osób, a ich świadomość ekologiczna na pewno wzrosła.”
 

Tytuł: „Nasze miasto Pionki bez elektrośmieci”
Imię i nazwisko: Weronika Deszczka
Nazwa i adres szkoły: Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Pionkach
26-670 Pionki, ul. Leśna 1

Galeria:« Powrót

Komentarze:

Dodano: 02.01.2014 17:45 Wesoly387.Kmieciak

Super reportaż.