03.01.2014 - Na tropie elektronieśmieci

03.01.2014natalaa110

W Zespole Szkół w Jangrocie od ponad roku realizowany jest projekt pn. „Elektro – nie- śmieci” dzięki wsparciu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.
Jesteśmy ludźmi i chcemy by nasz planeta była czysta i pachnąca, aby wokół nas było ładnie i czysto. Ale czy jest to takie proste? Nie jest tajemnicą, że żyją wokół nas ludzie, którzy wyrzucają zużyte sprzęty do lasu, na pola uprawne, pozostawiają przy drogach, magazynują w piwnicy i na strychu. Zaśmiecają tym samym swoje najbliższe otoczenie. Czy tak powinno być?
„Patrol elektrośmieci” działający przy naszej szkole przy wsparciu koordynatora akcji pt. „Gmin@ się zmieni@, śmiecenie odp@d@” i władz gminy wziął sprawy w swoje ręce i w bieżącym i poprzednim roku szkolnym zorganizował cztery zbiórki zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego. Uświadamianie społeczeństwa w temacie ZSEE rozpoczęło się 13 stycznia 2013 r. podczas konferencji inaugurującej w/w projekt w najbliższej okolicy. W kolejnych miesiącach (kwiecień, maj, i październik) powtórzyliśmy akcję zbiórki ZSEE zarówno mało jak i wielkogabarytowego sprzętu. Zebraliśmy kilka ton zalegającego w naszych gospodarstwach domowych nieprzydatnego, zużytego lub zepsutego sprzętu. Były wśród nich: lodówki, pralki, telewizory, radia, żelazka, drukarki, suszarki do włosów, płyty DVD i inne sprzęty. Wielu mieszkańców dziękowało nam za sprawne przeprowadzenie zbiórek w Jangrocie, Trzyciążu, Michałówce. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez udziału Firmy Tomad z Krakowa, która odbierała od nas „towar”.
W maju przedstawiciel tej firmy gościł u nas w szkole i za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił nam drogę jaką pokonuje ZSEE po odebraniu od właściciela.
W czerwcu nasza szkoła z sukcesem zakończyła udział w akcji pod nazwą „Ekodzieci zbierają elektrośmieci- 2”, który także dotyczył zbiórki zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego. W związku z prowadzonymi akcjami ekologicznymi w szkole podczas Dnia Ziemi przygotowano ciekawe przedstawienie pt. „Sąd nad ZSEE” Była to też okazja do podsumowania dwóch międzyszkolnych konkursów: fotograficznego pt. "Eko- rzeźba" i plastycznego pt. "Eko- plakat o ZSEE" prowadzonych w ramach kampanii „Gmin@ się zmieni@, śmiecenie odp@d@”. Uczestnicy konkursu z naszej i okolicznych szkół otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody (plecaki, torbę na laptopa, tablice korkowe, rakietky do tenisa).
Konkursy były doskonałą okazją do pokazania innym szkołom jak ważna jest edukacja ekologiczna.
Podczas akademii z okazji Dnia Ziemi mogliśmy także wysłuchać konkursowych piosenek o tematyce ekologicznej. Wystąpiły uczennice i uczniowie  z klasy V i VI (solo i zespołowo). Podczas w/w spotkania dla całej społeczności szkolnej zaprezentowano projekt gimnazjalny realizowany przez uczniów z klasy II pt. "Elektro- nie - śmieci". Zaprezentowano m.in. wystawkę samodzielnie wykonanych przez chłopców z klasy II miniaturek sprzętu elektryczno- elektronicznego i zgromadzono sprzęt wykorzystywany w poprzednich dziesięcioleciach w naszych gospodarstwach domowych. Hitem wystawy okazał się dawno zapomniany a nadal odtwarzający płyty winylowe „adapter Bambino”.
W ramach realizowanego od kwietnia 2013 r. projektu pt. „Ekolog XXI wieku czyli co wiesz o Naturze 2000 – kształtowanie zachowań proekologicznych” i „Elektro – nie- śmieci” w naszej placówce odbywały się różnego rodzaju spotkania i warsztaty propagujące tematykę ekologiczną.
Wykorzystując gry i zabawy, prezentacje multimedialne dowiedzieliśmy się jak powinniśmy postępować ze śmieciami zgodnie z obowiązującym prawem. Podczas zajęć pn. „Ekologia mieszczucha” i „Góra śmieci” gimnazjaliści dowiedzieli się jak sami przez drobne rzeczy zanieczyszczają środowisko i co powinni zrobić by tego nie błędu nie powtórzyć.
Cieszę się za mogłam uczestniczyć w tych przedsięwzięciach a co za tym idzie mogę teraz świadomie organizować działania ekologiczne we własnym gospodarstwie domowym z najbliższą rodziną.
Polecam wszystkim nawet najmniejsze wsparcie akcji ekologicznych zarówno na poziomie lokalnym jak też globalnym.
Ziemia jest tylko jedna…
Natali Bryzik -Jangrot

Galeria:« Powrót

Komentarze:

Dodano: 08.01.2014 18:22 RealMPL1012

Brałem u dział w akcji "Elektro nie śmieci" i ją bardzo popieram.Brałem udział w konkursie fotograficznym. Jest to bardzo ekologiczna i pouczająca akcja, polecam.


Dodano: 08.01.2014 12:52 Kasiulek158a

Brałam udział w akcji "Elektro-nie śmieci". Bardzo popieram ten projekt. Cieszę się, że wiele ludzi pozbyło się ZSEE ze swoich gospodarstw. Sama pozbyłam się zużytego żelazka. Wraz z koleżankami i kolegami przygotowaliśmy plakaty zawiadamiające o zbiórce w Jangrocie,Trzyciążu i Michałówce (październik).


Dodano: 08.01.2014 12:45 andii54

Brałam udział w konkursie na "EKO-plakat" po przez uczestnictwo sprawdziłam swoje umiejętności plastyczne i wygrałam pendrive. Zachęcałam do przynoszenia do szkoły ZSEE jak również do punktów zbiórki w kwietniu, maju i w październiku. Osobiście przyniosłam do szkoły między innymi: żelazko, aparat fotograficzny i kilka kabli elektrycznych, a rodzice przywieźli do punktu zbiórki przy placu OSP w Trzyciążu telewizor i lodówkę (maj 2013).


Dodano: 08.01.2014 12:43 kinga

Brałam udział w akcji "Elektro-nie śmieci" po przez uczestnictwo w warsztatach fotograficznych,rozwieszałam plakaty na terenie Trzyciąża (bloki). Sama przyniosłam sprzęt typu klawiatury, czajniki elektryczne, zachęcam do oddawania sprzętu elektronicznego młodszych kolegów. Polecam udział w takich akcjach.


Dodano: 08.01.2014 12:28 natalaa110

Dziękuje bardzo za komentarze pod moim artykułem. Biorąc udział w tej akcji mogę śmiało powiedzieć, że było warto.


Dodano: 08.01.2014 11:46 bella

Jestem członkiem Patrolu Elektro - Nie - Śmieci. Brałam udział w konkursie fotograficznym pt. Eko-rzeźba i na akrostych o ZSEE, który był bardzo interesujący bo polegał na napisaniu ciekawego opowiadania o zużytym sprzęcie elektrycznym. Moi rodzice za moim pośrednictwem oddali mikser, czajnik. Zgromadzony w szkole sprzęt w dniu zbiórki pomagałam przenosić do samochodu firmy Tomad. To była niespodzianka, gdy w punkcie zbiórki przed remizą OSP w Jangrocie zobaczyłam wraz z moimi koleżankami z Elektro Patrolu przywieziony lub przyniesiony ZSEE w dużych ilościach. Czego tam nie było: pralki, lodówki, telewizory, odkurzacze, komputery i... Polecam akcje ekologiczne wszystkim !


Dodano: 08.01.2014 11:45 patrycjaxd14

Jestem członkiem Patrolu Elektro- Nie- Śmieci od samego początku. Ta akcja nauczyła mnie dbania o środowisko, że szczególnym uwzględnieniem ZSEE. Trzy razy rozwieszałam plakaty w mojej miejscowości (Michałówka) które dostaliśmy z fundacji MiLA (mała uwaga plakatów było dużo mniej i trzeba było kserować). Razem z panią koordynatorką akcji oklejałam plakaty aby nadawały się do powieszenia, czyli aby zawierały potrzebne informacje: miejsce zbiórki, datę i godzinę. Uczestniczyłam w spotkaniach i dostałam broszurkę wykonana przez koleżankę z innej szkoły. Zaniosłam ją do domu i przeanalizowałam z rodzicami i bratem. Nauka nie pójdzie w las.


Dodano: 08.01.2014 11:31 paulina.ras

Brałam udział w akcji "Elektro-nie-śmieci". Uczestniczyłam w konkursie fotograficznym, robiąc zdjęcia dzikich wysypisk śmieci. Jestem zadowolona z efektów przeprowadzonej akcji, ponieważ dzięki temu to wysypisko zostało zlikwidowane. Kolejnym konkursem w jakim brałam udział była "Eko-rzeźba", w której ze zniszczonych, niepotrzebnych sprzętów elektrycznych ułożyłam rzeźbę. Wtedy wygrałam upragnioną torbę na laptopa. Będę starać się zachęcać ludzi do uczestniczenia w takich akcjach. Dzięki temu nasze środowisko może stać się czystsze.


Dodano: 08.01.2014 11:28 Dominika Stojewska

Popieram tę akcje, brałam w niej udział i myślę, że sporo się nauczyłam w zakresie fotografowania. Przynosiłam zużyty sprzęt elektryczno - elektroniczny taki jak: baterie i płyty DVD. Zebraliśmy wiele ton ZSEE. Brałam udział w konkursie na Akrostych o ZSEE. Uczestniczyłam w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych i o tematyce ekologicznej. Poprzez takie akcje nasz świat będzie ładniejszy.


Dodano: 08.01.2014 11:27 angelika1347

Brałam udział w konkursie fotograficznym "Dzikie Wyspiska" które zlokalizowałam na terenie mojej gminy. Dzięki mojemu zdjęciu wysypisko znikło z tego terenu, które było bardzo zanieczyszczone.Również brałam udział w konkursie na AKROSTYCH o ZSEE. Będę zachęcać moich znajomych, przyjaciół, aby dbali o nasze środowisko. Sama oddałam wiele kilogramów zużytych baterii, a także sprzęty małogabarytowe.


Dodano: 08.01.2014 11:26 kamilasarecka_14

Brałam udział w akcji "Elektro-nie śmieci" po przez uczestnictwo w warsztatach fotograficznych oraz organizowanej przez patrol zbiórce zużytych sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Sama przyniosłam radio, telefon komórkowy, telewizor a moi znajomi zachęcali swoich przyjaciół do pozbywania się ZSEE. Polecam udział w ekologicznych akcjach.